Skip to content

204 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 10, 2002

Property Information

Block1402
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
33%
Improvement Value:$542,900
67%
Total Assessment$812,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,152-0.6%
2024$18,266+40.1%
2023$13,039-0.4%
2022$13,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5991, Page 65