Skip to content

106 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block1405
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
31%
Improvement Value:$464,000
69%
Total Assessment$674,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,050-0.6%
2024$15,145+40.1%
2023$10,811-0.4%
2022$10,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

DeedBook 9338, Page 355Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 9338, Page 355

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8820, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1910