Skip to content

3540 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block1405
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description3S-SS-O
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,000,000
13%
Improvement Value:$6,650,000
87%
Total Assessment$7,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$165,242+22.0%
2024$135,481+40.1%
2023$96,712+17.1%
2022$82,583+23.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 8678, Page 247

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3374, Page 395