Skip to content

229 Montgomery St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block14101
Lot10
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage500
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$357,300
78%
Total Assessment$457,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212-0.6%
2024$10,276+40.1%
2023$7,335-0.4%
2022$7,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft500DeedBook 9571, Page 579Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 9571, Page 579

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 8937, Page 53Recorded10/7/2013

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8615, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 2005