Skip to content

227 Montgomery St.(Block 14101 Lot 11)Jersey City, NJ 07302

Built 1842
Other Exempt

Last Sale Price
$1,099,000
Last Sale Date
Mar 21, 2018

Property Information

Block14101
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$14,820+1.3%
2018$14,632+2.9%
2017$14,216+0.6%
2016$14,125-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,099,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9304, Page 869Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9291, Page 106Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$1,325,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9290, Page 101Recorded3/13/2018

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

DeedBook 8989, Page 596Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5802, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1842