Skip to content

225 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block14101
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,685
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$680,000
57%
Improvement Value:$512,200
43%
Total Assessment$1,192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,389-0.6%
2024$24,542+40.1%
2023$17,519-0.4%
2022$17,584+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,685DeedBook 9575, Page 571Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

DeedBook 8951, Page 968Recorded1/7/2014

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 7754, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1857