Skip to content

223 Montgomery St.(Block 14101 Lot 13)Jersey City, NJ 07302

Built 1877
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block14101
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$14,571+4.5%
2021$13,937-19.1%
2020$17,219+15.6%
2019$14,898+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$950,000
Sq Ft1,164DeedBook 9585, Page 159Recorded7/28/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 9275, Page 729Recorded1/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1877