Skip to content

215 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1842

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Aug 19, 1998

Property Information

Block14101
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$628,000
49%
Improvement Value:$648,100
51%
Total Assessment$1,276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,495-0.6%
2024$28,674+40.1%
2023$20,469-0.4%
2022$20,545+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5342, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1842