Skip to content

255 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Built 1852
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block14101
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description2-2S-F-2C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,800
46%
Improvement Value:$374,300
54%
Total Assessment$687,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,343-0.6%
2024$15,439+40.1%
2023$11,021-0.4%
2022$11,062+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5529, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1852