Skip to content

250 York St.(Unit C0404)Jersey City, NJ 07302

Built 1857

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Jun 27, 2011

Property Information

Block14101
Lot33
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC0640
Description2/4S-B-D-16U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,300
82%
Total Assessment$555,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,400-0.6%
2024$12,478+40.1%
2023$8,907-0.4%
2022$8,940+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 8807, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1857