Skip to content

258 Barrow St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1909

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block14101
Lot37
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC1111
Description5S-PH-32U-BHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$399,800
80%
Total Assessment$499,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161-0.6%
2024$11,231+40.1%
2023$8,017-0.4%
2022$8,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 7330, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1909