Skip to content

258 Barrow St.(Unit C0205)Jersey City, NJ 07302

Built 1909

Last Sale Price
$830,600
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block14101
Lot37
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC1289
Description5S-PH-32U-BHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$606,700
86%
Total Assessment$706,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,781-0.6%
2024$15,880+40.1%
2023$11,335-0.4%
2022$11,378+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,800
Sq Ft1,120DeedBook 9713, Page 1Recorded12/2/2022

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8770, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1909