Skip to content

258 Barrow St.(Unit C0406)Jersey City, NJ 07302

Built 1909

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 13, 1999

Property Information

Block14101
Lot37
QualifierC0406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC1134
Description5S-PH-32U-BHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage985
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$524,400
84%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,943-0.6%
2024$14,030+40.1%
2023$10,015-0.4%
2022$10,053+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5543, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1909