Skip to content

258 Barrow St.(Unit C0503)Jersey City, NJ 07302

Built 1909

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 27, 2012

Property Information

Block14101
Lot37
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC1883
Description5S-PH-32U-BHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$635,000
86%
Total Assessment$735,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,413-0.6%
2024$16,515+18.4%
2023$13,948-0.4%
2022$14,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 8882, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1909