Skip to content

258 Barrow St.(Unit C0506)Jersey City, NJ 07302

Built 1909

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 2, 2025

Property Information

Block14101
Lot37
QualifierC0506
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC1134
Description5S-PH-32U-BHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$524,400
84%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,943-0.6%
2024$14,030+40.1%
2023$10,015-0.4%
2022$10,053+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft985DeedBook 9590, Page 512Recorded8/18/2021

Property Sale

Sale
$579,000
DeedBook 9021, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1909