Skip to content

193 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1852
Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 31, 1990

Property Information

Block14102
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description4S-B-1C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$468,800
48%
Improvement Value:$502,000
52%
Total Assessment$970,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,678-0.6%
2024$21,814+24.4%
2023$17,535-0.4%
2022$17,601+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4249, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1852