Skip to content

189 Montgomery St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1857

Owner
---
Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block14102
Lot8
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC0600
Description4S-B-D-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
31%
Improvement Value:$218,900
69%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121-0.6%
2024$7,166-12.2%
2023$8,163-0.4%
2022$8,193+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft600DeedBook 9936, Page 741Recorded10/16/2025

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft600DeedBook 9588, Page 516Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8286, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1857