Skip to content

288 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block14105
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-3U-NH
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,200
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$547,500
72%
Improvement Value:$215,900
28%
Total Assessment$763,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,047-0.6%
2024$17,154+40.1%
2023$12,245-0.4%
2022$12,291+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,200DeedBook 9872, Page 752Recorded1/14/2025

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft2,200DeedBook 9566, Page 719Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5964, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1890