Skip to content

296 Grand St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block14105
Lot1
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description4S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$778,200
89%
Total Assessment$878,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,610-0.6%
2024$19,733+40.1%
2023$14,086-0.4%
2022$14,139+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft1,346DeedBook 9469, Page 522Recorded2/5/2020

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8681, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 2009