Skip to content

249 Grove St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2017

Owner
---
Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block14106
Lot22
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-2U-CONDO
Dwellings1
ZoningC-4
Sq Footage1,500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$364,800
44%
Improvement Value:$459,700
56%
Total Assessment$824,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,411-0.6%
2024$18,527+68.2%
2023$11,013-0.4%
2022$11,054+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000
Sq Ft1,500DeedBook 9926, Page 20Recorded8/29/2025

Property Sale

Sale
$1,060,500
Sq Ft1,500DeedBook 9428, Page 325Recorded8/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5991, Page 1