Skip to content

130 Sussex St.(Unit C0008)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block14202
Lot24
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building ClassC0737
Description4S-B-D-8U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage737
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$384,100
79%
Total Assessment$484,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,810-0.6%
2024$10,878+40.1%
2023$7,765-0.4%
2022$7,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000
Sq Ft737DeedBook 9533, Page 747Recorded2/2/2021

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 7249, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1900