Skip to content

147 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 9, 1997

Property Information

Block14203
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$897,800
66%
Improvement Value:$453,900
34%
Total Assessment$1,351,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,183-0.6%
2024$30,373+40.1%
2023$21,681-0.4%
2022$21,762+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5150, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1877