Skip to content

157 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1997

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 19, 2002

Property Information

Block14203
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,160
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$806,600
51%
Improvement Value:$787,200
49%
Total Assessment$1,593,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,029-18.9%
2024$35,813+40.1%
2023$25,565-0.4%
2022$25,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5991, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1997