Skip to content

136 Essex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block14204
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$922,500
64%
Improvement Value:$527,100
36%
Total Assessment$1,449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,370-0.6%
2024$32,573+40.1%
2023$23,252-0.4%
2022$23,339+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 8910, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1880