Skip to content

139 Morris St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block14204
Lot4
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description4S-F-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage731
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$413,000
81%
Total Assessment$513,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,455-0.6%
2024$11,527+40.1%
2023$8,229-0.4%
2022$8,259+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft731DeedBook 8920, Page 731Recorded7/16/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8699, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1900