Skip to content

138 Essex St.(Block 14204 Lot 13)Jersey City, NJ 07302

Built 2015
Other Exempt

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block14204
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage1,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$8,027-0.5%
2015$8,064+4.2%
2014$7,740+2.7%
2013$7,538
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 9031, Page 210Recorded4/6/2015

Property Sale

Sale
$999,900

From:

To:

DeedBook 9030, Page 161Recorded3/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8908, Page 277