Skip to content

140 Essex St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block14204
Lot14
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningR-1
Sq Footage1,061
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$741,900
88%
Total Assessment$841,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,800-0.6%
2024$18,917+40.1%
2023$13,504-0.4%
2022$13,555+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000
Sq Ft1,061DeedBook 9796, Page 55Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft1,061DeedBook 9142, Page 478Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$577,000
DeedBook 7679, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1860