Skip to content

345 Fourth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$876,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block9902
Lot8
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage1,085
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
10%
Improvement Value:$655,000
90%
Total Assessment$730,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,301-0.6%
2024$16,403+22.6%
2023$13,382-0.4%
2022$13,432+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$876,000
Sq Ft1,085DeedBook 9674, Page 750Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft1,085DeedBook 9543, Page 448Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,085DeedBook 8961, Page 947Recorded3/14/2014

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8864, Page 522

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8808, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1870