Skip to content

140 Essex St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$1,241,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block14204
Lot14
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningR-1
Sq Footage1,164
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$776,100
89%
Total Assessment$876,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,563-0.6%
2024$19,686+40.1%
2023$14,053-0.4%
2022$14,105+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,241,000
Sq Ft1,164DeedBook 9830, Page 456Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft1,164DeedBook 9672, Page 205Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft1,164DeedBook 9477, Page 297Recorded3/6/2020

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 9135, Page 70Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$624,900
DeedBook 7544, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1860