Skip to content

187 Warren St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block14204
Lot8
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2C-32U-43P

Assessment

Land Value:$108,500
10%
Improvement Value:$989,000
90%
Total Assessment$1,097,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,507+905.2%
2024$2,438+40.1%
2023$1,740-0.4%
2022$1,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7426, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 2004