Skip to content

187 Warren St.(Unit C0207)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$481,280
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block14204
Lot8
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2C-32U-43P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
8%
Improvement Value:$910,600
92%
Total Assessment$985,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,008+1205.9%
2024$1,685+40.1%
2023$1,203-0.4%
2022$1,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$481,280
DeedBook 7373, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 2004