Skip to content

187 Warren St.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Apr 26, 2025

Property Information

Block14204
Lot8
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2C-32U-43P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,900
8%
Improvement Value:$936,100
92%
Total Assessment$1,014,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,643+1193.6%
2024$1,750+40.1%
2023$1,250-0.4%
2022$1,254+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft1,244DeedBook 9898, Page 764Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 8882, Page 599

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8318, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 2004