Skip to content

187 Warren St.(Unit C0408)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$1,020,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block14204
Lot8
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2C-32U-43P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
8%
Improvement Value:$903,900
92%
Total Assessment$978,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,843+1208.3%
2024$1,670+40.1%
2023$1,192-0.4%
2022$1,196+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,020,000
Sq Ft1,186DeedBook 9836, Page 810Recorded7/26/2024

Property Sale

Sale
$465,518
DeedBook 7511, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 2004