Skip to content

130 Essex St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 2021

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block14204
Lot9.01
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-9U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage595
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,300
26%
Improvement Value:$345,100
106%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277-0.6%
2024$7,323+136.1%
2023$3,102+0.0%
2022$3,102
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021