Skip to content

169 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Oct 19, 2001

Property Information

Block14205
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,472
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$708,000
44%
Improvement Value:$888,500
56%
Total Assessment$1,596,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,650-0.6%
2024$35,873+40.1%
2023$25,608-0.4%
2022$25,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 5895, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1870