Skip to content

165 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Oct 10, 2003

Property Information

Block14205
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,489
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$663,800
39%
Improvement Value:$1,056,600
61%
Total Assessment$1,720,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,417-0.6%
2024$38,657+40.1%
2023$27,595-0.4%
2022$27,698+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 7175, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1870