Skip to content

163.5 York StreetJersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,605,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block14206
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$850,500
60%
Improvement Value:$566,900
40%
Total Assessment$1,417,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,651-0.6%
2024$31,849+40.1%
2023$22,735-0.4%
2022$22,820+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,605,000
Sq Ft1,890DeedBook 9707, Page 253Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5202, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1890