Skip to content

165 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block14206
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$850,500
57%
Improvement Value:$642,000
43%
Total Assessment$1,492,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,328-0.6%
2024$33,536+40.1%
2023$23,940-0.4%
2022$24,029+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 9498, Page 807Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 8866, Page 127

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 5888, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1890