Skip to content

99 Montgomery St.(Unit C0403)Jersey City, NJ 07302

Built 2007

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block14301
Lot2
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description7S-B-16U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$488,300
83%
Total Assessment$588,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,137-0.6%
2024$13,219+40.1%
2023$9,436-0.4%
2022$9,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8976, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 2007