Skip to content

81 Montgomery St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 12, 2008

Property Information

Block14301
Lot6
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description4S-B-1C-7UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,000
36%
Improvement Value:$791,500
64%
Total Assessment$1,238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,656-0.6%
2024$27,829+40.1%
2023$19,866-0.4%
2022$19,940+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 8649, Page 186