Skip to content

253 Washington St.(Unit C0503)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 24, 2017

Property Information

Block14301
Lot8
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description8S-1C-20U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage813
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$488,500
83%
Total Assessment$588,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,141-0.6%
2024$13,224+40.1%
2023$9,440-0.4%
2022$9,475+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft813DeedBook 9175, Page 515Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8938, Page 773

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft813DeedBook 8939, Page 773Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 8778, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 2010