Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2907)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 3, 1997

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2907
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0825
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage825
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
7%
Improvement Value:$464,900
93%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,163-0.6%
2024$11,233+40.1%
2023$8,018-0.4%
2022$8,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5162, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1988