Skip to content

251 Washington St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 13, 1984

Property Information

Block14301
Lot9
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building ClassC3000
Description4S-B-1C-2U-COND
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
72%
Improvement Value:$202,500
28%
Total Assessment$712,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,910-0.6%
2024$16,010
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3436, Page 907