Skip to content

43 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Church/Charitable

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Sep 4, 1997

Property Information

Block14302
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description5S-B-C-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,025,000
29%
Improvement Value:$2,512,900
71%
Total Assessment$3,537,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$56,748-0.4%
2022$56,960+0.0%
2021$56,960+358.0%
2016$12,437-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 5183, Page 335