Skip to content

41 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2010

Property Information

Block14302
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$641,300
46%
Improvement Value:$746,600
54%
Total Assessment$1,387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,992-0.6%
2024$31,186+40.1%
2023$22,262-0.4%
2022$22,345+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880