Skip to content

70 Sussex St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block14304
Lot10
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building ClassC1676
Description4S-BT-F-3U-C(1)
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,676
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$835,400
89%
Total Assessment$935,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,887-0.6%
2024$21,018+1210.4%
2023$1,604-0.4%
2022$1,610+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 9570, Page 599

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 9572, Page 289Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 8635, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 2002