Skip to content

64 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jun 20, 2001

Property Information

Block14304
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$925,000
50%
Improvement Value:$908,600
50%
Total Assessment$1,833,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,944-0.6%
2024$41,201+40.1%
2023$29,411-0.4%
2022$29,521+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 5831, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1890