Skip to content

207 Washington St.(Unit C7001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$982,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block14401
Lot14
QualifierC7001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1255
Description4S-B-D-4U-H(1)
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,255
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$686,300
87%
Total Assessment$786,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,558-0.6%
2024$17,668+40.1%
2023$12,612-0.4%
2022$12,659+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$982,000
Sq Ft1,255DeedBook 9704, Page 734Recorded10/20/2022

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 8001, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1900