Skip to content

79 Sussex StJersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 20, 1986

Property Information

Block14402
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description4S-B-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,025,000
48%
Improvement Value:$1,109,900
52%
Total Assessment$2,134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,672-0.6%
2024$47,971+40.1%
2023$34,244-0.4%
2022$34,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3524, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1900