Skip to content

86 Essex St.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07302

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block14403
Lot19
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3S-B-10U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
26%
Improvement Value:$279,400
74%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,450-0.6%
2024$8,503+40.1%
2023$6,070-0.4%
2022$6,092+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft344DeedBook 9517, Page 637Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 8989, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1991